Ks. dr Ryszard Banach, doktor teologii, historyk specjalizujący się w historii Kościoła Tarnowskiego, Honorowy Kanonik Kapituły Katedralnej w Tarnowie, wielki patriota Urodzony 15 czerwca 1942 roku, święceń kapłańskich 4 czerwca 1967 roku udzielił mu bp Jerzy Ablewicz starażnik pamięci narodowej i niestrudzony krzewiciel kultu świętych i błogosławionych |
STUDIA
Studia teologiczne w WSD w Tarnowie, teologiczne w zakresie historii Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – licencjat (1971), doktorat (1985) na podstawie pracy doktorskiej: „Seminarium Duchowne w Tarnowie w latach 1838-1921”
PRACA DUSZPASTERSKA
Biecz, Żegiestów Zdrój, Stary Sącz.
PRACA DYDAKTYCZNA
W latach 1992-1999 wykłady i seminarium magisterskie w zakresie Historii Kościoła w Instytucie Teologicznym w Tarnowie i w Instytucie Teologicznym Sandomierzu. Wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie (od 1993 r.).
Promotor ok.100 prac magisterskich.
PRACA NAUKOWA I POPULARYZATORSKA
Archiwizowanie dokumentów Kościoła Tarnowskiego; w latach 1988-1992 dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie, od 1996 roku archiwista Instytutu Teologicznego i Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. W swych badaniach naukowych zajmuje się dziejami religijnymi regionu tarnowskiego i duchowieństwem diecezji tarnowskiej.
Był członkiem Komisji Historycznej w procesie kanonizacyjnym św. Kingi (1994-1998), w procesie bł. Romana Sitki (1998-1999) i aktualnie bierze udział w procesie kanonizacyjnym bł. Karoliny Kózki (2006).
Przewodniczący Komisji Lustracyjnej DT.
Przewodniczący Komisji ds. przygotowania procesów beatyfikacyjnych DT.
Od wielu lat przybliża postać Stefanii Łąckiej - harcerki, dziennikarki, więźniarki obozu Auschwitz – Birkenau i zabiega o rozpoczęcie procesu informacyjnego.
Autor licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych. Zainteresowania badawcze i praca popularyzatorska oscylują wokół dziejów religijnych regionu tarnowskiego i duchowieństwa diecezji tarnowskiej.
WSPÓŁPRACA Z LAIKATEM
Od początku lat 90-tych stała współpraca z tarnowskim KIK, wielokrotny celebrans Mszy św. w siedzibie Klubu, niezawodny przewodnik wielu pielgrzymek. Zawsze Klub na niego może liczyć.
Opiekun Obywatelskiego Porozumienia Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości.